joomlarulit.com
Medenjaci: Tradicija slatka poput meda

U vrijeme praznika živimo u bajkovitom svijetu tradicionalnih keksića, kolača i kolačića.

Pladnjevi su prepuni raznovrsnih ukusnih i mirisnih zvjezdica, kuglica, roščića, loptica, mjeseca, prutića, ploškica i puslica, koje s posebnom radošću spremamo po receptima naših najdražih - mama i baka. Sa sjetom listamo požutjele sveske s njihovim receptima i u mislima se vraćamo u djetinjstvo, u tople mirisne kuhinje i nježne zagrljaje.

Medenjaci su takođe poznata poslastica iz vremena naših baka. To su kolači koji su obilježili svačije djetinjstvo. Ukusni su i, što je najvažnije, zdravi su, te se mogu konzumirati bez ustručavanja. Ono što je jednostavno kod medenjaka je njihova priprema: brašno, maslac, med, jaja i začini, koji su od presudnog značaja za ukus.

Mada se o ukusima ne raspravlja, medenjaci posjeduju nenametljivu slast koja prija i onima koji slatko ne jedu. Onima koji, pak, u slatkišima uživaju, ispunjavaju potrebu za slatkim u potpunosti. Medenjaci se isključivo prave od meda i od njega potiče sva njihova slast. Odsustvo šećera, kvasca, praška za pecivo i sličnog garantuje vam da uživate u slasnom i zaista zdravom zalogaju.

Puno prije nego što su se medenjaci u svom modernom obliku prvi put pojavili u evropskim samostanima u srednjem vijeku, stari Egipćani uživali su u pečenim kolačima zaslađenim medom.

Pripremali su se od brašna, jaja i meda te klinčića, anisa i bibera - začina koji su se u to doba koristili u narodnoj medicini.

Dugotrajnost je takve kolače činila idealnom hranom, koju je lako pohraniti.

U Njemačku su najvjerovatnije došli iz belgijskog grada Dinanta, najprije u Ahen u blizini belgijske granice, a potom u Nirnberg u Franačkoj, na jugu Njemačke. To je, najvjerovatnije, mjesto porijekla najpoznatijih njemačkih specijaliteta od meda, koji danas imaju međunarodni ugled i zakonom su zaštićeni.

Nekad su medenjaci bili okrugli i svijetlobraon boje. Danas su i oni podlegli zakonima tržišta i postali šareniji, raznih oblika i egzotičnijih ukusa, ali je osnova za njihovu izradu ostala nepromijenjena. Da bi medenjaci imali tako neodoljiv ukus zaslužne su i domaćice, koje ove kolače uvek mijese ručno - jer drugačije ne može.

RECEPT ZA MEDENJAKE:

SASTOJCI za 10 osoba

ZA TIJESTO

50 dkg glatkog brašna

20 dkg šećera

1 velika kašičica sode

15 dkg meda

3 cijela jajeta

1 velika kašičica masti

cimet

muškatni oraščić

ekstrakt vanilije

ZA KRALJEVSKU GLAZURU

1 bjelance

350 do 400 g šećera u prahu

Priprema:

Brašno prosijte u zdjelu. Nakon toga dodajte ostale sastojke (šećer, sodu, med, jaja, mast i začine) i ručno umijesite tijesto.

Kad se sastojci lijepo povežu i tijesto postane glatko, zamotajte ga u prozirnu foliju i stavite ga u frižider na 30 minuta. Proces odmaranja tijesta vrlo je bitan kako bi se kasnije lakše izrezali željeni oblici.

Pobrašnite površinu na kojoj ćete raditi, izrežite tijesto na tri dijela i razvaljajte ga pomoću valjka na debljinu od jednog centimetra. Potom odaberite oblike koje želite izrezati, uvaljajte ih u brašno kako se tijesto ne bi lijepilo i počnite izrezivati. Gotove oblike stavite u kalup za pečenje na koji ste prethodno stavili papir za pečenje.

Zagrijte rernu na 180 stepeni Celzijusa i tijesto pecite 15 minuta (iste oblike pecite zajedno kako vam pojedini oblici ne bi zagorjeli).

Medenjake pustite da se sat vremena hlade na sobnoj temperaturi, a za to vrijeme pripremite smjesu za ukrašavanje (kraljevska glazura).

Bjelance u zdjeli istucite pjenjačom tek toliko da se zapjeni (15 sekundi) pa u njega počnite dodavati šećer u prahu, neprestano ga miješajući. Količina šećera na jedno bjelance ovisi o tome koliko gustu glazuru želite. Gušća glazura vam je potrebna za crtanje i pisanje, a rjeđa za popunjavanje većih prostora. Bitno je postepeno dodavati šećer kako biste dobili željenu gustoću.

Kada dobijete smjesu željene gustoće, podijelite je u tri zdjelice i dodajte prehrambene boje. Ako vam smjesa nakon dodavanja boja postane rjeđa, dodajte još šećera u prahu. Smjesu potom prebacite u vrećice za ukrašavanje kojima možete odrezati vrh i tako ukrašavati. Kako bi se smjesa za ukrašavanje bolje primila, medenjak prvo očistite od viška brašna pomoću kista. Gotove i ukrašene medenjake poslužite uz kafu ili čaj.

MEDENJACI KOJI SE TOPE U USTIMA

Sastojci:

150 g meda

1 kašičica sode bikarbone

250 g maslaca

2 jajeta

15 g šećera u prahu

500 g oštrog brašna

1 kašičica cimeta

ribana korica jednog limuna

1 kašičica ruma

3 prstohvata muškatnog oraščića

Postupak:

Izmiksate metlicama maslac (koji ranije ostavite da omekša na sobnoj temperaturi), jaja i rum. Posebno pomiješajte suve sastojke - brašno, koricu limuna, cimet, muškatni oraščić i šećer.

Zagrijte lagano med pa kada je topao, u njega stavite sodu bikarbonu i promiješajte - trebalo bi da nastane pjena. To ulijte u mješavinu ranije pripremljenog maslaca, jaja i ruma pa dobro promiješajte. Potom u to dodajte mješavinu suvih sastojaka pa dobro promiješajte da se poveže i stavite u frižider na sat vremena.

Nakon toga pravite kuglice promjera oko tri centimetra pa ih slažite na protvan, na masni papir. Neka među kuglicama bude veći razmak (oko 8 do 10 cm) jer će se dosta raširiti.

Pecite ih na sredini rerne, na 170 stepeni, 10 minuta.

Želite li da vam se medenjaci sjaje, premažite ih glukoznim ili javorovim sirupom, ili sirup napravite od šećera i malo vode (da se šećer otopi).

 

IZVOR:  nezavisne.com / ceker.ba

Ocijeni
(0 glasova)
Čitano 2003 puta
Top